Dyscyplina i wytrwałość to rzeczy, które przydają się każdemu, kto buduje biznes. Skorzystaj z tych wskazówek, które pomogą Ci zbudować dobre nawyki i zwiększyć konsekwencję w działaniu.

Wyznaczaj jasne cele

Łatwiej jest osiągnąć cel, gdy masz jasny obraz tego, jak on wygląda. Poświęć czas na zastanowienie się, co będzie potrzebne, abyś osiągnął swój cel i zapisz go, abyś mógł się do niego odwołać w razie potrzeby.

W życiu łatwo się rozproszyć, a jeszcze łatwiej rozproszyć się, gdy próbujesz coś zmienić. Pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia swojej konsekwencji w działaniu jest wyznaczenie jasnych celów. Jeśli wiesz, czego chcesz, dlaczego tego chcesz i jak osiągnięcie tego celu uczyni Twoje życie lepszym, to decyzje będą o wiele łatwiejsze i utrzymasz konsekwencję w działaniu.

Stwórz poranną rutynę

Posiadanie rutyny pomaga nadać ton całemu dniu i daje ci coś, na co możesz się cieszyć rano. Jeśli to możliwe, spróbuj robić to codziennie o tej samej porze, aby stało się to częścią Twojej codziennej rutyny i czymś, w co łatwo wpaść bez konieczności zastanawiania się, co trzeba zrobić najpierw.

Oto kilka pomysłów:

  1. Budź się o tej samej porze każdego dnia. Pomoże to uregulować naturalny rytm okołodobowy Twojego ciała, co jest ważne, aby czuć się wypoczętym i pełnym energii przez cały dzień.
  2. Rób coś fizycznego z samego rana, np. idź na spacer lub uprawiaj jogę. Pomoże to obudzić Twoje ciało i przygotować je na resztę dnia!
  3. Przygotuj śniadanie dla siebie lub kogoś innego. Możesz nawet zrobić im coś zdrowego, jeśli chcesz! Badania pokazują, że jedzenie śniadania pomaga ludziom lepiej wykonywać pracę i szkołę w późniejszym okresie dnia, ponieważ stabilizuje poziom cukru we krwi i daje im więcej energii przez cały dzień.
Skup się na swoich celach i zwiększ konsekwencję w działaniu
Skup się na swoich celach i zwiększ konsekwencję w działaniu

Ustal priorytety działań

Ustal priorytety w kolejności przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zadania, spisując wszystkie zadania, które muszą być wykonane dzisiaj, a następnie nadając im priorytety zgodnie z tym, które z nich musi być wykonane najpilniej (i dlatego powinno być wykonane jako pierwsze), które z nich może poczekać do późniejszego dnia w razie potrzeby etcetera. W ten sposób żadne zadanie nie będzie się czuło pospiesznie lub nie zostanie ukończone, ponieważ nie było czasu po zrobieniu wszystkiego innego w pierwszej kolejności; zamiast tego wszystkie będą

Rozwijaj swoje hobby

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale posłuchaj mnie: jednym ze sposobów na upewnienie się, że każda minuta jest spędzona efektywnie jest upewnienie się, że nie ma żadnych zmarnowanych chwil. Jeśli coś nie jest przydatne lub przyjemne, to po co to robić? Jeśli jest coś innego, co mógłbyś robić zamiast tego (nawet jeśli jest to tylko czytanie książki), to po prostu to zrób! Pomoże Ci to skupić się na załatwianiu spraw od razu, zamiast tracić zbyt wiele czasu na zastanawianie się, co trzeba zrobić dalej.

Ustal termin wykonania każdego zadania

To może być kuszące, aby pozwolić zadania piętrzą się na naszej liście, aż czujemy się przytłoczony – a następnie zrezygnować całkowicie, bo jesteśmy tak przytłoczony! Ale ustalenie terminów realizacji każdego zadania sprawia, że są one o wiele łatwiejsze do wykonania i pomaga nam zachować koncentrację w codziennym życiu, naszą konsekwencję w działaniu. Więcej o planowaniu zadań i pracy z nimi przeczytasz we wpisie Lista zadań się nie zmniejsza a pracujesz cały dzień? Możesz popełniać tych 5 błędów.

Dbaj o siebie

Wyznacz sobie czas każdego dnia (lub kilka razy dziennie), aby zrobić coś relaksującego lub zabawnego, nawet jeśli jest to tylko pięć minut tu i tam w ciągu dnia – tak, że kiedy sprawy stają się trudne lub stresujące później, masz coś, na czym możesz się oprzeć: siebie!

Dlatego dbanie o siebie jest tak ważne, kiedy jesteś w dobrej formie fizycznej i psychicznej – kiedy twoje ciało czuje się zdrowe i szczęśliwe, a twój umysł nie jest zestresowany – wtedy będzie ci o wiele łatwiej podjąć konsekwentne działania w kierunku osiągnięcia swoich celów.

Nie miej zbyt wielkich oczekiwań

Wysokie oczekiwania prędzej czy później zaczną Cię demotywować. Zamiast tego, skup się na tym, żeby po prostu działać. Trzymaj się tych 4 głównych zasad poniżej:

  • Rób coś każdego dnia
  • Dobrze wykonuj swoją pracę
  • Mierz postępy
  • Dostosuj proces w trakcie

Podtrzymuj ciągłą konsekwencję w działaniu

Kluczem do zwiększenia swojej konsekwencji jest utrzymanie ciągłej konsekwencji w działaniu. Jeśli chcesz rozpocząć nowy nawyk, rób to codziennie. Nie możesz zrobić tego raz i oczekiwać, że będzie się trzymał – musisz to robić codziennie przez co najmniej 21 dni. Tyle czasu potrzebuje Twój mózg, aby wyrobić sobie nawyk i uczynić go częścią tego, kim jesteś.

Przeczytaj więcej o nawykach i teorii 21 dni – stworzona przez chirurga plastycznego Maxwella Maltza, który na podstawie obserwacji procesu przyzwyczajania się do zmian pooperacyjnych swoich pacjentów stwierdził, iż nawyki powstają w ciągu 21 dni.

Jeśli więc chcesz być bardziej konsekwentny w ćwiczeniach, ćwicz o tej samej porze każdego dnia. Jeśli chcesz się bardziej zaangażować w naukę francuskiego, poświęć się raz w tygodniu na godzinę lub dwie, a następnie stopniowo zwiększaj ilość czasu, aż będziesz się angażować codziennie przez co najmniej godzinę lub dwie.

10 sprawdzonych strategii zwiększających produktywność zespołu