Po prostu zrób jakąś małą część swojego większego planu a Twój organizm sam zmotywuje Cię do ukończenia całego zadania. Automatycznie dążymy do ukończenia przerwanych czynności. Zadania przerwane i niewykonane są lepiej zapamiętywane niż zadania zakończone.

Ludzie są bardziej skłonni do zrobienia czegoś, gdy myślą, że mogą to zrobić. Na przykład, gdy użytkownicy widzą komunikat taki jak „Twój profil jest uzupełniony w 64%”, są bardziej skłonni poświęcić kilka minut na dostarczenie wszystkich brakujących szczegółów.

Nie wiesz ile zajmują Twoje zadania albo nie posiadasz systemu do zarządzania zadaniami? Sprawdź artykuł odnośnie zarządzaniu zadaniami i wypróbuj przykładowe narzędzia.

Nieukończone zadania pomagają ponownie wrócić do tematu

Przykładowo, jeżeli ma Ci coś zająć 60 minut czasu, np. przeczytanie kilku rozdziałów książki i nie możesz się za to zabrać. Zrób sobie zadanie 2 minutowe na przeczytanie pół strony lub kilku zdań. Mózg automatycznie będzie dążył do tego, żeby ukończyć to główne zadanie gdy rozpoczniemy z nim działać.

Zeigarnik effect a nieukończone zadania.
Przeznacz tylko 2 minuty na konkretne zadanie

Zeigarnik effect, Wsparcie w walce z prokrastynacją

Efekt Zeigarnik występuje wtedy, gdy nasz mózg jest przygotowany do zapamiętania nieukończonych zadań z większą wyrazistością i szczegółowością niż zadań ukończonych. Efekt ten można wykorzystać w projektowaniu produktów, aby zachęcić użytkowników do wykonania różnych zadań.

Pomaga również w ukończeniu wszystkich zadań. Gdy coś zostało niedokończone, wbija się w umysł, aby jak najszybciej to zrobić. Badania wykazały, że nieukończone zadania są bardziej prawdopodobne do zapamiętania. Nieukończone zadania mogą być ekscytujące dla użytkownika. Wskaźniki postępu lub nagły przebłysk pamięci mogą sprawić, że będą chcieli skończyć je jak najszybciej.

Możesz przeczytaj więcej informacji bezpośrednio w tym artykule Zeigarnik effect.

10 sprawdzonych strategii zwiększających produktywność zespołu