Technika Pomodoro to strategia produktywności i zarządzania czasem, która zachęca użytkowników do podzielenia pracy na 25-35 minutowe bloki (zwane „pomodoros”). Podczas tych bloków użytkownicy powinni skupić się wyłącznie na wykonywanym zadaniu bez żadnych rozpraszaczy, takich jak poczta elektroniczna czy media społecznościowe. Po każdym bloku użytkownicy powinni zrobić 5 minut przerwy przed rozpoczęciem kolejnego bloku czasu.

Największą siłą techniki Pomodoro jest prostota:

 • Zaopatrz się w listę rzeczy do zrobienia i timer
 • Ustaw swój timer na 25 minut i skup się na jednym zadaniu, dopóki timer nie zadzwoni
 • Kiedy twoja sesja się skończy, zaznacz jedno Pomodoro i zapisz, co ukończyłeś
 • Następnie zrób sobie pięciominutową przerwę
 • Po czterech blokach czasu zrób dłuższą, bardziej regenerującą 15-30 minutową przerwę

Poniżej rozpiszę dla Ciebie 7 głównych kroków, które pomogą Ci wdrożyć i utrzymać technikę Pomodoro w Twojej codziennej pracy, być bardziej produktywnym i kończyć zadania na czas.

Zaplanuj swoje Pomodoro z wyprzedzeniem

Poświęć 15 minut na początku dnia pracy (lub na końcu, jeśli planujesz następny dzień), aby zaplanować swoje pomidorki. Weź swoją listę rzeczy do zrobienia na dany dzień i zanotuj, ile bloków czasu zajmie każde zadanie. (Pamiętaj, że zadania, które zajmą więcej niż 5 bloków Pomodoro, powinny być podzielone na mniejsze, bardziej wykonalne zadania. Mniejsze zadania, takie jak odpowiadanie na e-maile, można połączyć w jeden blok czasu).

Jeśli pracujesz w 8-godzinnym dniu pracy, upewnij się, że Twoja ilość bloków czasu na ten dzień nie przekroczy 16. Jeśli tak się stanie, przełóż najmniej pilne/najmniej ważne zadania na późniejszy okres tygodnia.

Dodaj bufor do swojej techniki Pomodoro

Podczas gdy 8-godzinny dzień pracy technicznie pozostawia miejsce na 16 bloków Pomodoro, najlepiej jest zbudować bufor w postaci 2-4 „nadmiarowych” bloków, tak na wszelki wypadek. Używaj nadmiarowych bloków do zadań, które trwają dłużej niż planowałeś lub do niespodziewanych zadań, które pojawiają się w ciągu dnia.

Jeśli nie będziesz ich potrzebować, użyj dodatkowych sesji do nauki lub zadań o niższym priorytecie, które zawsze są spychane na koniec listy rzeczy do zrobienia. O wiele mniej stresujące jest kończenie dnia z blokiem w zapasie, niż nadmierne planowanie, zaleganie i nie wykonywanie zadań, które są finalnie wiecznie odkładane w czasie. Więc realna liczba bloków czasu jakie powinieneś zaplanować na 8-godzinny dzień pracy to 12-14 bloków Pomodoro.

Eksperymentuj z długością swoich bloków Pomodoro

Dla niektórych rodzajów pracy, które wymagają dłuższych okresów w stanie twórczego skupienia – kodowanie, pisanie, komponowanie itp. – 25 minut może być zbyt krótkie. Spróbuj wydłużonych sesji pracy z dłuższymi przerwami. Badanie DeskTime wykazało, że 52-minutowa koncentracja i 17-minutowa przerwa to idealna równowaga. Inni preferują 90 pełnych minut z 20-30 minutową przerwą.

W przypadku zadań, które odkładasz z tego czy innego powodu, 25 minut może być zbyt długie. Jeśli czujesz duży opór psychiczny lub po prostu nie potrafisz się skupić przez 25 minut, spróbuj zastosować 15, 10 lub nawet 5-minutowe bloki czasu.

Dla większości ludzi przez większość czasu, idealny będzie zakres 25-50 minut dla szczytowej koncentracji z przerwą 5-15 minut. Spróbuj wymieszać swoje interwały w oparciu o dostępną energię, rodzaj pracy i to, jak bardzo zadanie sprawia, że chcesz zakopać głowę w słodkich filmach o kotkach na YouTube.

Odłącz się od ekranów na czas przerw

Nie wszystkie przerwy są jednakowe. Jeśli Twoje sesje Pomodoro odbywają się na komputerze, nie przełączaj się na Twittera lub Instagrama, gdy timer się wyłączy. Daj swoim oczom i mózgowi odpocząć od ekranów – to oznacza również Twój telefon! Wstań, poruszaj się, rozciągnij, wyjdź na zewnątrz, zrób mini medytację, złap przekąskę, obserwuj ptaki za oknem. Jeśli pracujesz w domu, złóż kilka ubrań lub uprzątnij stół w kuchni.

Cokolwiek zrobisz, Twoja przerwa będzie o wiele bardziej odświeżająca psychicznie, jeśli uciekniesz na chwilę od ekranu komputera lub telefonu, na który i tak patrzysz przez większą część Twojego dnia.

Spróbuj wyeliminować wszelkie rozpraszacze

Jeśli kiedykolwiek przerwano Ci pracę, gdy byłeś w stanie skupienia, wiesz, jak trudne może być jego pełne odzyskanie. Jednak nieustanny strumień informacji napływających za pośrednictwem e-maili, czatów i powiadomień z mediów społecznościowych wymaga coraz więcej naszej uwagi.

Choć miło byłoby obwiniać za wszystko technologię, ostatnie badania sugerują, że ponad połowa wszystkich rozproszeń w ciągu dnia pracy jest spowodowana przez nas samych – to znaczy, że sami się odciągamy od skupienia. W danej chwili łatwo jest usprawiedliwić tę wewnętrzną potrzebę – „Ten e-mail jest zbyt ważny, by czekać” lub „Sprawdzenie mojego Twittera zajęło mniej niż minutę; to nie jest prawdziwe rozproszenie uwagi”.

Technika pomodoro - eliminacja rozpraszaczy
Technika pomodoro – eliminacja rozpraszaczy

Ale te małe przerwy sumują się! Nie chodzi tylko o czas, który tracisz na rozproszenie uwagi, ale również o to, że potrzeba czasu i energii, aby ponownie skupić swoją uwagę. Po zmianie biegu nasze umysły mogą zastanawiać się nad poprzednim zadaniem nawet przez 20 minut, aż do odzyskania pełnej koncentracji. Uleganie impulsowi do sprawdzenia Facebooka „tylko na chwilę” może zamienić się w 20 minut próby powrotu do zadania.

O skupieniu i pracy głębokiej bez rozpraszaczy możesz też przeczytać we wpisie Praca głęboka, deep work. Czym jest i jak ją wdrożyć? 3 proste kroki

Wykorzystaj aplikacje wspierające technikę Pomodoro

Ludzie są zawodni. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zmotywowany na początku dnia, naprawdę trudno jest trzymać się swoich bloków czasu. Trzymaj się swojej strategii Pomodoro za pomocą aplikacji przypominającej o przerwach.

Najlepsze z nich pozwalają dostosować, jak długie są twoje sesje, jak bardzo chcesz, aby przypomnienia były natrętne i jak ściśle chcesz, aby twoje przerwy były egzekwowane. Niektóre z nich zablokują Twój komputer na czas trwania przerw.

Optymalizuj swoją produktywność dzięki refleksji i optymalizacji

Ostatecznym krokiem we wdrażaniu techniki Pomodoro jest wyciąganie wniosków z bieżącej pracy i obranej strategii. Ten krok jest często pomijany a jest to bardzo ważna część całego procesu. Możesz wprowadzić to do swojej codziennej rutyny w tych trzech prostych krokach:

Dzięki refleksji i korekcie po każdej sesji Pomodoro, możesz stale poprawiać swoją koncentrację i produktywność, co czyni Technikę Pomodoro skutecznym narzędziem do osiągania celów.

Zbuduj stronę internetową oraz zwiększ swoją produktywność w biznesie oraz rozwijaj biznes przy wykorzystaniu nowych technologii.

Oceniaj swoje postępy

Po każdej sesji Pomodoro poświęć chwilę na zastanowienie się, jak produktywny byłeś podczas 25-minutowego interwału pracy. Czy udało Ci się wykonać zadanie, które sobie założyłeś? Czy się rozpraszałeś?

Zbuduj stronę internetową oraz zwiększ swoją produktywność w biznesie oraz rozwijaj biznes przy wykorzystaniu nowych technologii.

Optymalizuj pracę

Na podstawie swojej oceny zastanów się, co możesz zrobić inaczej w przyszłych sesjach Pomodoro, aby być bardziej produktywnym i skupionym.

Zbuduj stronę internetową oraz zwiększ swoją produktywność w biznesie oraz rozwijaj biznes przy wykorzystaniu nowych technologii.

Wprowadzaj poprawki

Na podstawie swoich przemyśleń dokonaj wszelkich niezbędnych korekt w swoim podejściu. Może to oznaczać wypróbowanie nowych strategii, zmianę sposobu pracy lub dostosowanie oczekiwań.

Podsumowanie 7 kroków do implementacij techniki Pomodoro

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, która może Ci pomóc zwiększyć produktywność i koncentrację. Polega ona na 25-minutowych interwałach pracy, oddzielonych 5-minutowymi przerwami, po których po czterech cyklach następuje dłuższa przerwa. Aby ulepszyć Technikę Pomodoro, wykonaj 7 następujących kroków:

 1. Zaplanuj swoje Pomodoro z wyprzedzeniem
 2. Dodaj bufor do swojej strategii Pomodoro
 3. Eksperymentuj z długością swoich bloków czasu
 4. Odłącz się od ekranów na czas przerw
 5. Spróbuj wyeliminować wszelkie rozpraszacze
 6. Wykorzystaj aplikacje wspierające strategię Pomodoro
 7. Optymalizuj swoją produktywność dzięki refleksji i optymalizacji

Więc, gotowy na turbodoładowanie swojej produktywności? Wypróbuj Technikę Pomodoro i zobacz, jak wzrasta Twoja koncentracja i wydajność! Dzięki 25-minutowym odstępom nieprzerwanej pracy, po których następują zasłużone przerwy, będziesz zdumiony tym, co możesz osiągnąć. Wykorzystaj moc techniki Pomodoro i przygotuj się na to, że z listą rzeczy do zrobienia poradzisz sobie like a boss!

10 sprawdzonych strategii zwiększających produktywność zespołu